nagrywanie video

Czym nagrywać filmy?

Zdjęcia są doskonałą pamiątką ważnych i ciekawych chwil. Czasem jednak nie wystarcza nieruchome ujęcie i chcemy mieć film. Wtedy pojawia się pytanie, czym takie amatorskie wideo nagrać. Czy żeby przygotować filmik z wakacji, albo uwiecznić pierwsze kroki dziecka muszę kupować drogą kamerę?

 

Na brak różnorodnego sprzętu elektronicznego w sklepach nie możemy narzekać. Przy bogactwie urodzaju pojawia się problem co wybrać i odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W redakcji TechnoRady postanowiliśmy zastanowić się, czy w dzisiejszych czasach zakup kamery wideo ma sens. Doszliśmy do jednoznacznego wniosku, że do amatorskich zastosowań niekoniecznie. No ale w takim razie czym ją można zastąpić? Tutaj już nie byliśmy zgodni. Każdy z nas ma swój typ, jaką kamerą najlepiej kręcić domowe filmy wideo. Oto one:

GoPro

Spotkałem się z opinią, że to sprzęt do sportów ekstremalnych i nagrywanie tą kamerką czegokolwiek innego jest obciachem, ale ja się tym absolutnie nie zgadzam. GoPro oferuje niesamowitą jakość obrazu, przy zachowaniu bardzo małych rozmiarów i to moim zdaniem jej największa zaleta. W domowym zaciszu, bez wydawania majątku na profesjonalny sprzęt, dostajemy obraz o ponadprzeciętnej ostrości i kolorach. Na dodatek kamerka, dzięki swojej „zbroi”, jest wodoodporna i nie straszne jej żadne zabrudzenia, ani upadki z dużej wysokości. Daje to nowe możliwości kreatywnych ujęć i sprawia, że nie musimy się martwić o uszkodzenie sprzętu. A już niejedną kamerę w życiu uśmierciłem. Niestety coś za coś. GoPro nie jest tania i nie oferuje stabilizacji obrazu, ani zoomu. Niektórzy mogą mieć też zastrzeżenia do szerokokątnych ujęć jakie ta kamerka produkuje, ale mnie akurat podoba się taka perspektywa. Pomimo poważnych wad GoPro, żaden inny sprzęt nie oferuje takiej jakości obrazu i wszechstronności, w tak małym opakowaniu.

Aparat kompaktowy

Aparat kompaktowy z dość dużą fizycznie matrycą idealnie sprawdza się w roli domowej kamery wideo. Calowy przetwornik ma wiele zalet, których nie sposób przecenić. Bardzo dobrze radzi sobie w słabym świetle. Przy odpowiednim wykorzystaniu zoomu pozwala również osiągnąć dość płytką głębię ostrości. Do dyspozycji użytkownika są też ręczne ustawienia. Nasze filmy wyglądają więc o wiele lepiej gdy migawkę aparatu ustawimy samodzielnie. Przy okazji komfortowe rozmiary pozwalają na dość dużą swobodę w filmowaniu. Kompakt towarzyszy mi wszędzie. Pozwala filmować rosnące dziecko, ciekawe wydarzenia, a równocześnie zrobić zdjęcia lepszej jakości niż aparat w smartfonie. W odróżnieniu od GoPro czy jakiegokolwiek telefonu do dyspozycji mam również zoom. Pozwala mi się to „zbliżyć” do filmowanych obiektów. Mogę też żonglować nieco perspektywą, a niektóre ujęcia wzbogacić „delikatną jazdą”. Nagrany materiał mogę też dość szybko poddać edycji i obróbce. Kompakt idealnie współpracuje ze smartfonem. Po zakończeniu filmowania można przenieść ujęcia do tabletu lub właśnie smartfona i zmontować z nich film. Aplikacje dla iOS oraz Androida, które wydają producenci aparatów nie są być może mistrzostwem ergonomii oraz designu, niemniej spełniają swoją rolę.

Smartfon

Najlepszy aparat to ten, który mamy pod ręką, to samo tyczy się kamery. Właśnie z takiego założenia wychodzę przy wyborze smartfona jako głównego i w zasadzie jedynego aparatu fotograficznego z jakiego obecnie korzystam. Kręcenie filmów smartfonem jest proste, nie wymaga większej wiedzy. Możemy je natychmiast edytować, dodać filtry i zmontować gotowy film bez dodatkowych urządzeń. Co więcej, chwile później naszą produkcję możemy wrzucić do serwisów społecznościowych albo na YouTube’a. Dodatkowo coraz większą popularnością cieszą się takie aplikacje jak Periscope, które służą do transmisji na żywo. Smartfony oferują też bardzo przyzwoitą jakość, zwłaszcza gdy mówimy o topowych modelach nagrywających nawet w rozdzielczości 4K. Już nie jeden, półprofesjonalny film nagrano iPhonem, a po smartfony sięga coraz więcej profesjonalistów.

Czym nagrywać filmy wideo?

Jak widzicie, nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie jaką kamerę wybrać? Dlatego przed zakupem musicie sami zdecydować jakie elementy są dla Was najważniejsze i na ich podstawie dobrać odpowiedni sprzęt. Prawda jest też taka, że nie ma rozwiązań uniwersalnych i każde ma jakieś zalety i wady.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *